Amphora Cup - ORI

Ve dnech desátého až devatenáctého července se část reprezentace orientačního potápění, na pozvání maďarského klubu, zúčastnila nejprve závodů Amphora Cupu a poté i maďarského mistrovství. Náš tým byl tvořen Jakubem Němečkem, Kristýnou Janouškovou, Radkou Němečkovou, Dominikou Benešovou, Barborou Svobodovou a Nikolou Krausovou. Na svých prvních zahraničních závodech byla i malá Markétka Němečková, která na veškeré dění dohlížela ze svého kočárku. Plavalo se v dobře známých vodách u městečka Gyekenyes, kde bývá viditelnost kolem 2-3 metrů.

V rámci Amphora Cupu byly v plánu 3 disciplíny, tyče, hvězda a paralel. Tyče a hvězda se plavaly v sobotu, paralel pak v neděli.  Závodníci do něj byli nasazeni podle výsledků z disciplíny tyče.

Naše juniorky Domča a Barča v tyčích obsadily shodně výborné druhé místo ve stejném čase 7:23, Nikča se umístila na osmnáctém místě z 25 závodnic. V ženské kategorii skončila druhá Kristýna Janoušková a na pátém místě Radka Němečková, vracející se na mezinárodní scénu pár měsíců po porodu Markétky. Jediný český zástupce mužské kategorie Jakub Němeček svůj závod pokazil a skončil na posledním místě. Stejně tak se mu nedařilo v odpoledním závodě hvězda, kde obsadil osmou pozici. Zato Domča Benešová v juniorkách, stejně jako Radka Němečková, porazily všechny své soupeřky a obě ve svých kategoriích zvítězily.

V nedělním paralelu zúročila Barča Svobodová své postavení z tyčí a ve vyřazovacím systému soutěže nenašla přemožitelku. Stejně tak Kristýna Janoušková v kategorii žen zvítězila nad domácí závodnicí Zsofií Wagner a celou soutěž vyhrála.

Další dny, od pondělí do středy, jsme na zdejších tratích trénovali a připravovali se na maďarské mistrovství, kde jsme si měli zaplavat všechny disciplíny. Přípravu jsme si zpříjemnili malým výletem k Balatonu, kde jsme si dali výbornou zmrzlinu. A během středečního večera stihli ještě malou oslavu Rádi narozenin.

V rámci maďarského mistrovství jsme měli stihnout šest disciplín během čtyř dní. Začínalo se disciplínou MONK, která se plave ve dvojicích. A obě naše družstva, jak juniorské ve složení Barča a Domča, tak seniorské, ve kterém plavala Ráďa a Kristýna dosáhla výborného výsledku. Juniorky Barča s Domčou svou kategorii vyhrály a seniorky skončily na druhé místě.

Odpoledne byly na programu tyče. V juniorkách skončila druhá Domča Benešová a čtvrtá Barča Svobodová. V ženách na druhém místě Kristýna Janoušková. V mužích se konečně probral Jakub Němeček a doplaval si pro stříbrnou medaili.

Páteční hvězda nám přinesla podobné výsledky. V mužích skončil Kuba Němeček opět na druhém místě, kdy ho o možnost bojovat o vítězství připravila chyba při zaměřování trati. Naštěstí do startu juniorské kategorie stihl svou chybu napravit, a tak si mohla Domča doplavat pro své další první místo v juniorkách a na stupních vítězů ji doplnila Barča na třetím místě. Nikča Krausová skončila na patnáctém místě. Kristýna Janoušková zopakovala své druhé místo a Radka Němečková skončila těsně pod stupni vítězů na čtvrtém místě.

V sobotu se plavaly nejrychlejší disciplíny, M kurz a paralel. V juniorkách zvítězila Domča Benešová, ač neměla nejrychlejší čas, tak měla v cíli nejmenší odchylku v cílovém pásmu, a to ji stačilo k vítězství. Barča Svobodová skončila na čtvrtém místě s dobrým časem v cíli, ale s větších odchylkou, než by bylo třeba.

Kristýna Janoušková skončila po výborném výkonu na stříbrné pozici za domácí Katalin Hatházi. Stejně jako Jakub Němeček, který měl v cíli sice nejrychlejší čas, ale odchylka 2 metry ho odsoudila opět k druhému místu.

Odpolední paralel znovu, jako předešlý víkend, ovládla v kategorii juniorek Barča Svobodová, tentokrát ji ale na stupních doplnila Domča, která skončila hned za ní na druhém místě. Druhá skončila i Radka Němečková v kategorii žen.

Celý šampionát byl v neděli zakončen disciplínou sjíždění. Jelikož jsme měli omezené možnosti, jak poskládat naše družstva, rozhodli jsme se nakonec pro riskantní krok, kdy jsme složili nejsilnější družstvo ve složení Domča Benešová, Barča Svobodová, Kristýna Janoušková a Jakub Němeček. Toto družstvo však muselo plavat, kvůli jednomu mužskému zástupci, v nejsilnější kategorii mužů. Risk ale přinesl zisk a naše „mužstvo“ porazilo všechny ostatní a v nejrychlejším čase získalo zlaté medaile.

Celý týden pro nás byl testem fyzické připravenosti v kvalitní konkurenci maďarských a estonských závodníků a můžeme jen litovat letošního zrušení evropského šampionátu, protože všichni prokázali vysokou úroveň, se kterou bychom určitě bojovali o přední místa.

Jakub Němeček

Státní trenér orientačního potápění