logotyp
Login

Češi jsou mistři světa!

Češi jsou mistři světa!
Kalamata, dne 24. 09. 2016

Češi jsou mistři světa!
Muži mají zlato a ženy stříbro z mistrovství světa týmů v potápění na nádech 2016
Řecko, Kalamata, 17. 09. - 25. 09. 2016
Čeští reprezentanti získali zlato a stříbro na mistrovství světa týmů v potápění na nádech 2016. Týmový šampionát se koná vždy ve dvouletém intervalu a pravidelně se střídá se soutěží jednotlivců.
V tomto roce reprezentovaly Českou republiku v potápění na nádech dva týmy, ženský i mužský. Ženský tým tvořily Alena Konečná, Vendula Strachotová, Kateřina Šuranská a Jana Škrobová jako náhradník. Mužský tým sestavili Martin Valenta, Petr Vala a Miroslav Ševčík. V dosavadní historii mistrovství světa týmů ve freedivingu vybojoval český mužský tým tři stříbrné a jednu bronzovou medaili, ženy byly jednou bronzové a dvakrát čtvrté. Na tyto skvělé výsledky chtěly české národní týmy navázat i letos. Poctivá příprava závodníků a strategie trenéra reprezentace Martina Zajace se bohatě vyplatily.
Český freediving tak letos slaví historický úspěch! Mužský tým pokořil magickou hranici osmi set bodů, a ziskem 808,6 bodů předčil bodově i zlatý ruský tým z MS na Sardinii z roku 2014. Na druhém místě se letos umístili Francouzi se ziskem 793,4 bodu a třetí skončili Rusové se 787,3 body. Pro ženský tým je to také historicky nejlepší umístění. Se 671,7 body přivezly stříbro! Lepší byl už jen tým japonských závodnic, třetí byly Rusky.
Na mistrovství světa týmů v potápění na nádech se vždy soutěží ve třech disciplínách - v jedné hloubkové disciplíně – konstantní váze s ploutvemi (CWT) a ve dvou disciplínách bazénových – statické apnoi (STA) a dynamické apnoi s ploutví (DYN).  Do konečného pořadí a celkového hodnocení se sčítaly všechny výsledky všech tří členů týmu (čtvrtý závodník je náhradník).
První disciplínou byla konstantní váha s ploutvemi (CWT), kde si ženský tým hned na začátku vybojoval druhou pozici s krásnými výkony – Alena Konečná se ponořila do hloubky 81 metrů, Vendula Strachotová dosáhla hloubky 71 metrů a Kateřina Šuranská krásných 62 metrů. Již po první disciplíně byl náš mužský tým na prvním místě! Ke skvělému výsledku ale vedla velmi trnitá cesta. Martin Valenta potopil úspěšně 80 metrů, Petr Vala také 80 metrů, ale Miroslav Ševčík dostal po stejně hlubokém ponoru červenou kartu, která by šance Čechů na medailové umístění už v počátcích značně zmařila. Naštěstí po protestech a zhlédnutí videí bylo rozhodnutí rozhodčí přezkoumáno a výsledkem byla žlutá karta, tedy pouze penalizace pěti bodů za přitažení se za lano při startu. Miroslav Ševčík tedy dostal za tento ponor 75 bodů, což vytáhlo český tým do vedení, kterého se již nevzdali.
Druhou disciplínou byla statická apnoe. V této disciplině překonaly všechny naše reprezentantky šestiminutovou hranici a se suverénními výkony držely druhé místo. Alena Konečná si vytvořila se 6:12 minut osobní rekord v závodě, Vendula Strachotová zvládla s přehledem 6:10 minut a Kateřina Šuranská, která startovala zároveň s Petrem Valou, předvedla nejlepší výkon v této disciplíně v osobním rekordu s časem 6:34 minut.
Mužská část naší reprezentace byla pod velkým tlakem, ale všichni podali čisté výkony. Perfektně připravený Martin Valenta si započítal 8:21 minut – druhý nejlepší výkon šampionátu. Petr Vala zadržel dech na 6:34 minut a Miroslav Ševčík na 5:38 minut.
Třetí disciplínou byla dynamická apnoe s ploutvemi a ta rozhodla o celkovém pořadí týmů.
Naše závodnice plavaly na jistotu. Věděly, že musí uplavat dohromady 419 metrů, aby si udržely druhé místo před Ruskami. Kateřina Šuranská uplavala 139 metrů, Alena Konečná 160 metrů a Vendula Strachotová 162 metrů. S přehledem tedy druhé místo udržely a získaly tak historicky první stříbrnou medaili ženského týmu na mistrovství světa.
Mužskému týmu vycházela jeho strategie a naši závodníci plavali až mezi posledními. Miroslav Ševčík uplaval 200 metrů, Petr Vala 204 metrů, ale konkurence byla obrovská a o vítězství se rozhodovalo až v posledním kole tohoto závodu, kde bojoval o zlato náš nejlepší dynamikář Martin Valenta s francouzským závodníkem Vincentem Matthieu. Z tohoto souboje vyšel Martin Valenta vítězně s 250 metry!
Kapitánem a zároveň trenérem českých týmů byl opět Martin Zajac, který též sám závodí a je držitelem ocenění pro nejlepšího trenéra roku 2011 - The Best Coach - AIDA 2011 “Best of the Best” Awards.

Popis disciplín, ve kterých se na MS závodilo:
Hloubková disciplína freedivingu - Konstantní zátěž (CWT)
Královská disciplína freedivingu - konstantní zátěž, při které potápěčběhem pokusu využívá k ponoru i k výstupu pouze síly svých nohou opatřených ploutvemi. Atlet se nesmí dotknout vodícího lana s výjimkou obratu v nejhlubší části ponoru, kde může závodník lano uchopit, uvolnit cedulku s označením hloubky a odrazit se zpět. Konstantní váha se tak nazývá proto, že není dovoleno si ponor ulehčit odhozením zátěžového opasku před výstupem.
Bazénové disciplíny:
Statická apnea (STA)
Potápěč se snaží vydržet pod vodou na nádech po co nejdelší čas, přičemž může volně plovat na hladině, nebo být úplně ponořen /nejhlouběji však do 3 metrů/.
Dynamická apnea s ploutvemi (DYN)
Tato disciplína spočívá v uplavání co nejdelší vzdálenosti pod vodou na jeden nádech       s ploutvemi či monoploutví.
Více informací Vám poskytne:

Pavlína Procházková                   

tel.: +420 777 835 100                                  

e-mail: p.prochazkova@amphi.cz nebo info@aida-czech.cz      

Foto


Zpět na hlavní výpis

Svaz potápěčů České republiky,
zapsaný spolek


IČO: 00537225
bankovní účet: 107-8365980247/0100

Na Strži 9/1837
Praha 4
140 00

mobil: 778 544 860
tel: 241 445 803

email: spcr@svazpotapecu.cz
ID datové schránky: i86v8tz

Úřední dny:

Úterý 9-17
Čtvrtek 9-17

sekretářka SPČR:

Barbora Kondrová
Facebook Svaz českých potápěčů
Facebook Svaz potápěčů Moravy a Slezska
CMAS.org
HOME SPČR - Svaz potápěčů České republiky
CZECH  FINSWIMMING

© Svaz českých potápěčů Created by © 2015 - 2023 ALS Euro s.r.o. tvorba www stránek webdesign