Login

Evropský pohár v plavání s ploutvemi

Evropský  pohár  v plavání s ploutvemi

Polsko  -   Opole   6.- 8.11.2015

O  víkendu  6.- 8.listopadu 2015  odstartoval  v polském  Opole  Evropský pohár dorostenců a žáků v plavánís ploutvemi,   který  při své  premiéře  uvítal  mladé  ploutvaře  devětadvaceti  klubů , z  jedenácti   zemí  Evropy.

Také sportovci z České republiky se nové evropské soutěže v plavání s ploutvemi  zúčastnili. V kategoriích starších žáků (kat. D ročník narození 2002-2003) a dorostenců (kat.C 2000-2001)   se představili  závodníci  Laguny Nový Jičín, Uhlomostu  Sport Most,   KSP Olomouce,  Nema Zlín,  KP  České Lípy  a Aquaklubu Liberec.  Z Evropského poháru přivezli celkem  18 medailí –  4 zlaté medaile a po sedmi stříbrných a bronzových  kovech.

Soutěžilo se v disciplínách a půldnech totožných se Světovým pohárem.  Vítězem historicky první disciplíny Evropského poháru se stal Jakub Kovařík z Laguny Nový Jičín,  který  vylovil  2x zlatou medaili  na  50 metrů RP v novém osobním rekordu  16,75 a  také na  100 metrů PP, opět v osobním rekordu  40,27.  Ke třetímu zlatu a titulu evropského šampióna  se schylovalo v disciplíně 100 RP s tlakovou lahví,  kdy vítězným  časem 38,00 překonal  i český dorostenecký rekord Jakuba Jarolíma,  bohužel  byl  v cíli diskvalifikován za dotyk cílové stěny tlakovou lahví a  titul evropského šampióna  získal běloruský sportovec . Jakub Kovařík  však  třetí medaili   přidal finišem  smíšené štafety  Laguny Nový Jičín na  4x100 Bifins,   ve které jej  na bronzovou příčku doprovázeli  další z úspěšných sběratelů kovů  Jakub Klimpar  a dívčí část  štafety Karolína Horáková a Johanka Chovancová.

Další z mladých talentů Laguny Jakub Klimpar  si krom štafetového bronzu  přivezl  z Polska celou kolekci  medailí  - zlato, stříbro, bronz -  v kategorii starších žáků.   Z prvního velkého vítězství se radoval na 100 metrů Bifins,   na poloviční trati kraulem  v krátkých ploutvích skončil těsně druhý a  ve sprintu na hladině s monoploutví na 50 metrů PP  třetím místem uzavřel své první  vystoupení  na mezinárodní scéně.

V kategorii starších žáků bodoval také Matyáš Kubíček z Liberce ,který  v osobních časech získal stříbro na 200 metrů PP a bronz na dvojnásobné trati.

O úspěch  děvčat se postarala  zejména děvčata z Mostu.  Nejlépe se  vedlo  Lucii Kolaříkové  ve své nejlepší  hladinové disciplíně 400 PP získala  stříbrnou medaili,  na poloviční trati 200 PP skončila třetí, stejně tak ve sprintu na nádech 50 RP.  K medailistkám se přidala mostecká Petra Žižková,  jenž po nešťastné zlaté diskvalifikaci za dojezd 100 RP pod vodou v cizí dráze, na bednu vystoupala   na hladině, na 100 PP skončila stříbrná s bronzovým doprovodem Elišky Trollerové.

Další 2 stříbrné medaile   vylovila z opolské padesátky olomoucká závodnice Tereza Chromcová na kraulových tratích Bifins dorostenek, medaile cinkly na 50,100 metrů a   bronzovým  kovem ji následovala  novojičínská žačka  Dita Dimiděnková  v disciplíně 200 metrů Bifins.

Třešničkou na dortu každé ploutvařské akce bývají štafety, nejinak tomu bylo v Opoli.  V závěrečné štafetě  na  4x100 metrů PP  stříbrnou bednu okupovaly novojičínské „déčkařky „ ve složení  Dita Dimiděnková, Natálie Jurečková, Marie Chovancová a Klára Novotná  a vítězný  triumf do České republiky přivezly zlaté  mostecké dívky -  Karolína Dérerová, Petra  Žižková, Eliška Trollerová a Lucie Kolaříková.

Úspěšný  opolský start  byl premiérou  setkání  na mezinárodním poli  pro celou řadu evropských závodníků  a  i když byla třídenní bazénová akce pro mladé závodníky  náročná,  splnila v přátelském i konkurenčním prostředí   očekávání  pořadatelů  mezinárodní federace CMAS,   očekávání  trenérů , sportovců a v příštím roce se těší  její ho pokračování.....