Login

Lov harpunou na nádech pod vodou - spearfishing

Spearfishing je sport, který nedokáže provozovat každý, protože předpokládá trénovanost a umění lovit ryby v jejich přirozeném prostředí a to vše na nádech. Nemá nic společného s harpunáři s přístrojem na zádech, kdy ryby vlastně nemají šanci (po celém světě je takovýto lov zakázán, nicméně se najdou někteří jedinci, kteří takto loví). Spearfishing je starý jako potápění samo. Je to potápěčská disciplína, která se vyvinula ze záměru člověka živit se rybami. Za stovky let prošla různými změnami až k dnešní sportovní disciplíně. Aby se určila pravidla tohoto sportu už v roce 1950 vznikla Mezinárodní asociace podvodního spearfishingu. Cílem této asociace je podporovat etické, bezpečné a férové chování potápěčů, povzbuzovat a podporovat pocit zodpovědnosti za životní prostředí a stanovit jednotná pravidla pro závody na celém světě. Jako první vzniklo pravidlo, že potápěč smí lovit ryby jen bez dýchacího přístroje. Zbraň musí nabíjet jen vlastní silou a také jsou přesně určeny druhy ryb, které se smí lovit, mají předepsanou váhu a počet z určeného druhu. Chráněné nebo ohrožené druhy se nesmí lovit v žádném případě.


Spearfishing u nás

V českých zemích se lov ryb na nádech provozuje jen při závodech a jen v zatopených lomech. Loví se jen nasazená ryba kterou jsou kapři zakoupení za startovné. Jednotlivé závody a Mistrovství České republiky se konají pravidelně dvakrát do roka a to na jaře a na podzim. Každý závod se skládá ze tří kol a doba pobytu ve vodě je 40 minut. V případě, že se ryby nevystřílí zůstávají v lomu. Ryby, které jsou střeleny, zváženy a zapsány se večer upraví ke konzumaci.

Spearfishing u moře

Závody v moři probíhají jinak než u nás. Většinou závody trvají dva dny a každé kolo trvá 5 hodin. Na moře jsou vyvezeni všichni závodníci zároveň. Své úlovky ukládají na člun, kde je i rozhodčí. Po pěti hodinách je závod ukončen a večer se úlovky převáží a zapíší. To samé proběhne druhý den. Hodnotí se jak jednotlivci, tak družstva. Vyhlašuje se také závodník, který střelí největší rybu. Ryby většinou skončí na trhu a prodají se.

Více informací na http://mujweb.cz/spearfishing/index.html


Zpět na hlavní výpis

© Svaz českých potápěčů
Facebook Svaz českých potápěčů
Facebook Svaz potápěčů Moravy a Slezska
CMAS.org
HOME SPČR - Svaz potápěčů České republiky

Created by © 2015 - 2022 ALS Euro s.r.o. tvorba www stránek webdesign