ME v orientačním potápění 2022

Poslední srpnový týden se konalo Mistrovství Evropy v orientačním potápění v dobře známém středisku Gyekenyés v Maďarsku. Po loňské cestě na sever Evropy nás letos čekalo mnohem přívětivější počasí a také mnohem lépe zvládnuté závody i po organizační stránce.

Vzhledem ke špatným finančním podmínkám, se kterými se letos musela reprezentace vypořádat, byla naše výprava mnohem menší než v předchozích letech. Tvořili ji pouze závodníci a to: z libereckého Aqua klubu Zuzana Dvořáková, Dominika Benešová, Barbora Svobodová (juniorka), Jakub Valníček a Jakub Němeček, z Modré Hvězdy Praha Martin Šmejkal a Tomáš Pilný (junior) a z Pardubic Kristýna Janoušková.

První disciplínou byl MONK, což je závod dvojic, kdy závodníci dostanou mapu trati až na startu a vše si musí zaměřit po zanoření pod vodu. A našim závodníkům se podařilo získat kompletní medailovou sbírku. Muži ve složení Jakub Němeček a Martin Šmejkal zaplavali výborný závod a získali titul mistrů Evropy. Ženy, Zuzana Dvořáková a Kristýna Janoušková, získaly v napínavém závodě stříbro. Juniorská dvojice Barbora Svobodová a Tomáš Pilný, po chybě na úvodní tyči vyplavala nakonec bronzovou medaili.

V disciplíně Hvězda se naplno rozhořel souboj mezi maďarskými a českými seniorskými závodníky a závodnicemi. V mužích zvítězil maďarský závodník Peter Balasz, před Martinem Šmejkalem. Zuzka Dvořáková předvedla v ženách strhující souboj s domácí Katalin Hatházi, ale odešla těsně poražena a získala stříbrnou medaili. V juniorkách získala s velkou převahou Barča zlatou medaili a Tomáš Pilný byl těsně o 5 sekund čtvrtý.

Ve středu byl na tyčích viděn další nádherný souboj mezi Zuzkou a Katalin, kdy se rozhodovalo až do posledních metrů. Nakonec se o první místo podělily se stejným časem. V mužích se o dvojnásobnou medailovou radost postarali Kuba a Martin, kdy obsadili druhou a třetí pozici. Barča zaplavala také výborný závod a získala druhou zlatou medaili. V těsném souboji juniorů měl tentokrát Tomáš větší štěstí a doplaval na třetím místě.

M kurz přinesl dva seniorské tituly pro Kubu a pro Zuzku, kdy oba doplavali do středu cílového pásma a v součtu s časem porazili zbytek startovního pole. Kubu na stupních vítězů doplnil Martin, který měl stejný cílový čas, ale jeho odchylka dva metry ho odsunula na třetí místo. Těsně pod stupni vítězů skončili Kristýna i Kuba Valníček. V juniorkách odchylka dva metry odsunula Barču na druhé místo, ačkoliv měla nejrychlejší čas. Tomáš získal v juniorech svou další bronzovou medaili i přes velkou odchylku v cílovém pásmu.

Páteční paralelní slalom je složen z dopolední kvalifikace, kterou úspěšně prošli všichni závodníci, kromě Týny Janouškové. V odpolední vyřazovací části už se našim barvám tolik nedařilo. Výsledky českého týmu zachránily Domča a Barča, které vyhrály své kategorie a získaly tituly mistryň Evropy.

Závěrečnou disciplínou je tradičně sjíždění družstev, kde naše seniory doplnili Barča a Tomáš. První na start se postavili muži a v napínavém závodu obhájili loňské zlaté medaile před týmy z Maďarska a Německa. Ženy svedly souboj s německým týmem, těsně prohrály a získaly stříbrné medaile před ženami z Chorvatska.

Na letošním šampionátu jsme získali rekordní počet dvaceti medailí, z toho třináct seniorských a sedm juniorských. Byli jsme svědky spousty krásných a napínavých soubojů, zvlášť mezi zkušenými závodníky, mladí se mají stále co naučit od svých starších kolegů. Barča zakončila své působení v juniorské kategorii ziskem medailí ve všech svých startech, včetně tří titulů mistryně Evropy, a příští rok už bude bojovat o medaile mezi ženami.

Ted nás čeká finále evropského poháru a pak už se začneme připravovat na příští sezonu, kde budeme chtít letošní úspěchy zopakovat J

Jakub Němeček