Login

PAF Tachov 2017

PAF Tachov 2017

39.ročník Mezinárodního festivalu podvodní fotografie , filmu a dětské výtvarné tvorby PAF Tachov

663 fotografií, 26 filmů, 4 audiovizuální pořady, 312 výtvarných prací. 90 fotografů a filmařů, 355 dětských výrvarníků. Práce z 19 zemí světa. Bezmála tisícovka návštěvníků. To je statistika 39. ročníku mezinárodního festivalu PAF, který se konal ve dnech 24. - 26. 3. 2017  v  západočeském Tachově. Festival byl zahájen v pátek 24. 3. dopoledne v areálu Mže programem pro školáky. Žáci v několika skupinách shlédli vybrané soutěžní filmy a poslechli si vyprávění Kamila Vondráška o expedici do Afriky s provokativním názvem Afrika není pro sraby aneb Safari po česku. Zároveň si prohlédli výstavu soutěžních fotografií, kde mohli dát svůj hlas té, která se jim nejvíce líbila. V průběhu dvou festivalových dní mohli hlasovat všichni účastníci festivalu. Fotografie, která získala nejvíce hlasů, obdržela cenu diváka. Cenu dětského diváka získal Hynek Kašpar (CZ ) za snímek Bobo blues. Cenu diváka, jež je zároveň cenou Svazu českých potápěčů, získala Margit Sablowski z Německa.  Program festivalu pokračoval v pátek v podvečer v Muzeu Českého lesa v Tachově, kde byla zahájena výstava fotografíí pořízených ve sladkých vodách Česka autora Rostislava Štefánka, která bude v muzeu, jež je spolupořadatelem festivalu, přístupná celý měsíc. Ve 20h pak začala v sále areálu Mže projekce soutěžních festivalových filmů. Páteční projekce skončila před 23. hodinou. V sobotu v 8,30 program festivalu pokračoval jak projekcí filmů a audiovizuálních pořadů tak zajímavými přednáškami, které již k festivalu PAF Tachov neodmyslitelně patří. První vítězové festivalu byli vyhlášeni v sobotu dopoledne. Šlo o soutěžní kategorii Dětská výtvarná tvorba. Mezi 355 autory byli odbornou porotou vybráni vítězové v tvorbě malby, kresby a grafiky. Ve věku 6-12 let získala 1. místo Eliška Sieberová - ZŠ Tachov, Kostelní ul.  Ve věku 13-18 let Michaela Stachová  -    ZUŠ  Tachov. Porota vybírala také nejlepší autory keramiky. Ve věku 6-12 let první příčku obsadila Marie  Fouňová  -  ZUŠ  Planá . Ve věku 13-18 let zvítězil Tadeáš Sova  -  ZUŠ  Tachov. 

Na vyhlášení vítězů navazovala první sobotní přednáška. Danny Van Bellle, loňský držitel Grand Prix, letošní člen filmové poroty, profesionální filmař, držitel řady cen z festivalů po celém světě, představil zátoku Cenderawasih - chráněný mořský park Papui. Český fotograf Ivan Vychodil se v popolední přednášce podělil o zážitky z dvouměsíční cesty napříč indonéským ostrovem Sulawesi. Řadu mýtů o žralocích jako nemilosrdných zabijácích ve své přednášce vyvrátila žraločí žena - Daniela Koteková. 

Vyvrcholením festivalu byl v sobotu večer potápěčský bál, jehož součástí bylo vyhlášení vítězných filmů a fotografií. Vítěze vybíraly mezinárodní odborné poroty.

Nejlepší černobílou fotografii zaslal Friedrich  Tobias (DE), barevnou ze sladké vody Filip  Staes (BE), nejlepší ze slané vody Lonz Volker ( DE ), nejlepší kreativní z bazénu Heckmann Thomas (DE), nejlepší začínající autorkou byla Ivana Hrdá (CZ), nejlepší české portfolio předložil Radan Vitoul . Nejlepší autorské portfolio a cenu Top Photographer si odnesl Friedrich Tobias (DE), cenu Top  Photo za nejlepší fotografii získal rovněž Friedrich Tobias  (DE).

Mezi filmaři bylo uděleno také několik prvních cen. V kategorii amatérských podvodních filmů na příčku nejvyšší dosáhl film Satan is a fish Belgičana Oliviera Van  Den Broecka. V kategorii profesionálních filmů pod vodou film Itala  Leonarda Sergiani Underwater  senses . Zlato v kategorii profesionálních filmů o vodě si odnesl film slovinského autora Cirila Mlinara Protheus  Hunters . Nejlepší AV prezentaci předložil Belgičan Danny Van  Belle pod názvem The  Golden Rock/ Zlatá skála . Symbol tachovského festivalu skleněnou mořskou pannu "Čochtanku" a cenu Grand Prix za nejlepší film napříč kategoriemi získal Španěl Rafa Herrero  Massieu za film Life  on  the  blue. Úplné výsledky jsou dostupné na www.paftachov.cz.
Festival PAF Tachov pořádá Svaz českých potápěčů, koná se ve spolupráci a za finanční podpory města Tachova, řady dalších organizací, firem a sponzorů .

Na jaře roku 2018 se uskuteční jubilejní 40. ročník jednoho z nejstarších světových potápěčských festivalů- Mezinárodního festivalu potápěčské fotografie, filmu a dětské výtvarné tvorby PAF Tachov. 

Fotogalerie zde


Zpět na hlavní výpis

© Svaz českých potápěčů
Facebook Svaz českých potápěčů
Facebook Svaz potápěčů Moravy a Slezska
CMAS.org
HOME SPČR - Svaz potápěčů České republiky

Created by © 2015 ALS Euro s.r.o. tvorba www stránek webdesign