Světový pohár CMAS v plavání s ploutvemi 2016 - finále

Finále nejvyšší světové klubové soutěže v plavání s ploutvemi  -  Světový pohár  CMAS 2016 - proběhlo v ruském Tomsku  od 9.do 13.září 2016  za účasti  ploutvařů  České republiky  -  Laguny Nový Jičín, Nema  Zlín a Uhlomostu Most.
Po šesti  jarních kolech a tréninkovém létě  se Světového finále se na Sibiři zúčastnilo  250 závodníků z 18 zemí, mezi nimiž nechyběli nejrychlejší závodníci  Číny, Japonska, Řecka, Německa, Francie, domácího Ruska  či  Kolumbie.
Vítězem letošního ročníku Světového poháru CMAS  se stal domácí tým  Region Tomsk, následován stříbrným ukrajinským Kijevem .   Celkovou třetí příčku v konečném hodnocení  SP 2016 mezi 206 bodovanými kluby vybojoval  tým Laguny Nový Jičín.   Muži  Laguny Nový Jičín  si odvezli ze 130-ti týmů  krásné  3.místo, juniorky i junioři  Laguny ze 137 a 150-ti týmů  skončili na výborné šesté pozici.    Premiéru na stupních vítězů  si  v konečném bodovém hodnocení  odvezly  ze 137  týmů  stříbrné juniorky  Uhlomostu  Most.
Sportovci z Nového Jičína přivezli z finále v Tomsku   5 světových medailí  - 1x zlato, 2x stříbro, 2x bronz a dle výsledků je zřejmé ,že bojovali ze všech sil o závěrečné body.  Zlatou medaili v nabité konkurenci ruských závodníků vyplaval junior Laguny Jakub Kovařík na  100 metrů PP, k ní přidal 2 stříbra na  50 a 100 metrů pod vodou. O bronzové medaile se postarali na 100 metrů Bifins v mužské kategorii  Jakub Jarolím a v juniorské Jakub Klimpar.   Těsně pod stupně vítězů doplaval Jakub Jarolím  v disciplíně pod vodou, na 100 RP si na své konto připsal pěkné  4.místo,  v bifinách  Jakub Klimpar na 200metrů  a Barbora Svobodová  na 100 metrů BF dohmátli na páté pozici.
Do bojů  o medailové příčky se zapojily také  dívky  Uhlomostu  Most . Karolína Dérerová dohmátla těsně čtvrtá  na 200 PP, na poloviční trati 100 metrů PP doplavala  pátá.  Karolíně Žižkové unikla  medaile na 100 RP, kde skončila čtvrtá a k velkým úspěchům  se řadí i její  6.misto na 100 PP. Medailově úspěšná  byla  mostecká děvčata  v  závěrečné štafetě na  4x100 PP, kdy po pěkném výkonu září mostecké juniorky  stříbrnými medailemi.
Ruský pořadatel dokonale využil prostředí nového sportovního komplexu  „Hvězdný“  jehož součástí je závodní padesátimetrový bazén,  ve kterém ploutvaři sbírali body do celkového hodnocení finále,  ale také tréninkový rozplavávací  25-ti metrový bazén,  sportovní hala sloužící k rozcvičení a posilování závodníků nebo vstupní hala s přilehlými prostory  v nichž probíhala výstava fotografií z podvodního i závodního světa, tiskové konference či setkání přátel vodního sportu. Finále  divákům nabídlo kulturní i sportovní setkání  na světové  úrovni.
Manažerům akce se podařila propagace soutěže ploutvařů  nejen v oblasti pětisettisícového města  Tomsk,  ale přenosy  z „Kupky Mira Tomsk 2016“ sledovala v médiích celá ruská federace a díky youtube  televizi měla i celosvětový dosah. Perličkou byla pondělní  ploutvařská šou Super Sprint Cup, v němž se vyřazovacím způsobem představili divákům nejlepší sprinteři světa.
Kromě závěrečného vyhodnocení světových družstev  proběhlo  v Tomsku také   ocenění jednotlivců  za letošní ročník Světového poháru.  V něm čeští sportovci  obsadili přední posty.   Mezi  469 bodovanými juniory získal  Jakub Kovařík z Laguny Nový Jičín celkově 2.místo  za vítězným tomským  Melnikovem,  následován bronzovým Danielem Poláškem ze Zlína  a dalším novojičínským  ploutvařem  Jakubem  Klimparem, jemuž patří krásné  4.místo na světě..
Skvělého bodového pořadí  dosáhly  i juniorky Mostu,  čtvrtým místem  v letošním ročníku se může pochlubit  Karolína  Dérerová,  páté místo náleží Karolíně Žižkové a šestou příčku atakovala Lucie Kolaříková. Vítězkou SP juniorek  2016 se stala Alena Parshina z Tomsku.
Mezi  347 bodovanými  muži si velmi dobře vedl  novojičinský  Jakub Jarolím, celkově skočil  na 5. místě světového poháru  a diskvalifikace prasklých plavek z prvního kola SP měla následek ztráty medailové pozice.
Co dodat závěrem -  pořadatelům tomského finále  se propracovanou organizací soutěže podařilo  dodat  ploutvovému plavání,  krásnému podvodnímu  sportu,  důstojnost  a  na mezinárodní úrovni motivovat sportovce  do další tréninkové, rozhodcovské  práce….
Foto zde