Popis potápěčského polygonu

Potápěčský polygon OSAC SČP v lokalitě Lomeček, obec Starý Klíčov/Mrákov u Domažlic:

1) Pozemek areálu Lomeček u Starého Klíčova/Mrákova u Domažlic je majetkem obce Mrákov. Nájemcem je Z. Zrůst, který tento rekreační areál s koupalištěm a restauračním občerstvením provozuje.

2) V areálu je zatopený lom, ve kterém je pod vodou tzv. Potápěčský polygon OSAC SČP. V něm jsou potápěčské objekty (od roku 2006 legendární keson OSAC Atlantic, od roku 2011 podvodní kontrolní a výcviková kabina tzv. Pozorovatelna OSAC SČP, dále podvodní jeskyně tzv. průlezka, cvičné lano, atd. vše propojené systémem vodicích lan), které zhotovili a pod vodu umístili potápěči klubu OSAC Plzeň. Všechny objekty podvodního polygonu jsou označeny tabulkami SČP a OSAC. Realizaci financoval Svaz českých potápěčů (SČP), který je majitelem objektů, Potápěčský klub OSAC Plzeň je provozovatelem a Z. Zrůst je smluvním správcem těchto podvodních objektů.

3) V souladu se smlouvami o financování, údržbě, provozu a správcovství není vstup do tzv. Pozorovatelny zpoplatněn, což je u vstupu na lávku pozorovatelny uvedeno na informační tabuli spolu s bezpečnostními předpisy.

4) Podmínky vstupu do areálu, který slouží mj. jako rekreační prostor s plochou pro příležitostné kulturně umělecké akce, koupaliště s výletním občerstvením apod., jsou v gesci nájemce areálu tj. správce Zdeňka Zrůsta, na kterého je kontakt na internetu.

5) Svaz českých potápěčů doporučuje všem návštěvníkům areálu Lomeček, aby též navštívili Pozorovatelnu OSAC SČP - exklusivní potápěčské zařízení, které umožňuje sledování a kontrolu výcviku potápěčů pod vodou, pozorování podvodní fauny a flóry bez nutnosti zanoření tzn. po sestoupení ze břehu po lávce šachtou do podvodní kabiny umístěné na dně lomu. V podvodní kabině je velkými kruhovými okny perfektní výhled na podvodní aktivity potápěčů, vrak lodi, keson OSAC Atlantic, hejna kaprů, štik, jeseterů, tolstolobiků a okounů atd. Seznamte se na vlastní oči s podvodním životem v Lomečku.
Podrobnosti o Polygonu najdete také na klubovém webu plzeňských potápěčů www.osac.cz