Login

Mistrovství Evropy v orientačním potápění 2023

Letos v Jablonci nad Nisou....

V termínu 13. - 19. srpna 2023 se na přehradě Mšeno v Jablonci nad Nisou uskuteční 31. seniorské a 14. juniorské otevřené mistrovství Evropy v orientačním potápění. V tomto sportu je úkolem co nejrychleji obeplout závodní trasu a nalézt kontrolní body. Po celou délku trasy je závodník pod vodní hladinou, orientuje se pouze podle kompasu a dýchá pomocí dýchacího přístroje.

 Naposledy se světová špička v ČR sešla v roce 2015 v Liberci na mistrovství světa, kde čeští závodníci zářili a získali 17 medailí včetně sedmi titulů mistrů světa a dvou titulů mistrů Evropy mezi juniory. Vzhledem k vypuštění přehrady Harcov, kde se vždy závody konaly, bylo nutné přesunout akci do sousedního Jablonce nad Nisou.

 

 Po oficiálním tréninku, který je na programu v neděli 13. srpna, závody začnou disciplínou MONK, která se plave ve dvojicích a závodníci dostanou teprve na startu mapu orientačních bodů a vše si musí zaměřit pod vodou na zařízení připevněném na potápěčském přístroji. Následovat bude každý den jedna individuální disciplína v pořadí Hvězda, Tyče, M kurz a Paralel, který je divácky velmi atraktivní, protože v něm plavou vyřazovacím způsobem dva závodníci proti sobě. Celý šampionát bude zakončen v sobotu závodem družstev.

 

 Po slabších letech, způsobených pandemií koronaviru, se očekává účast kompletní světové špičky a těšit se můžeme hlavně na napínavé souboje domácích závodníků s maďarskými, které byly ozdobou loňského šampionátu. Doufáme, že i přes potíže s financováním, se podaří zajistit účast co nejširšího počtu českých závodníků a závodnic, kteří tak budou mít možnost se předvést před domácím publikem.

14.06.2023 14:11 Svaz potápěčů České republiky
© Svaz českých potápěčů
Facebook Svaz českých potápěčů
Facebook Svaz potápěčů Moravy a Slezska
CMAS.org
HOME SPČR - Svaz potápěčů České republiky
CZECH  FINSWIMMING

Created by © 2015 - 2023 ALS Euro s.r.o. tvorba www stránek webdesign