Login

Mistrovství ČR v orientačním potápění 2015

Na jesenické přehradě
se pod vodou proháněli borci s ploutvemi ....

O uplynulém víkendu bylo pod vodní hladinou na přehradě Jesenice u Chebu dost živo. Ve dnech 5. až 7. června se zde konalo Mistrovství České republiky v orientačním potápění. Své výkony zde předvedla téměř dvacítka nejlepších dospělých i juniorských plavců.

„Tento sport je velmi specifický. Je založený na tréninku ploutvového plavání, které je současně i olympijskou disciplínou. Samotné orientační plavání je hodně technickým sportem. Závodníci se snaží co nejrychleji dosáhnout zaměřených bodů, na každý přitom mají vymezený určitý čas. Plavou podle kurzu, musí si poradit s jeho změnami. To je na celém sportu to nejzajímavější. Právě tady hrají roli zkušenosti,“ přibližuje tuto sportovní disciplínu Štěpán Novák, ředitel závodu z pořádajícího klubu Rejnok Karlovy Vary.

Mezi šestnácti letošními účastníky mistrovství České republiky nechyběli ani čeští reprezentanti Jan Skružný z Modré hvězdy Praha nebo Jakub Němeček a bratři Radovan a Lubomír Silný z Aquaklubu Liberec. Ti se mezi sebou v podstatě podělili o nejlepší umístění. Přibližně šedesát příznivců vodních sportů, ale i zahraniční návštěvníci závodníky mohutně povzbuzovali ze břehu. Při mistrovství světa v orientačním plavání, které se uskuteční ve dnech 15. až 23. srpna, se přitom pořadatelé těší až na stovku závodníků a ještě větší diváckou kulisu.

Na Mistrovství České republiky v orientačním potápění, které bylo spojené s Mistrovstvím České republiky juniorů v OP se plavci představili ve třech disciplínách. Hlavní byla tzv. Hvězda, kde plavci postupně obeplouvají na čas pět zaměřených bodů. Stometrové plavání od jedné šestimetrové branky k druhé se odehrálo v kategorii Speed Becher. Třetí disciplínou pak byly Dvojice, jejichž složení se určovalo náhodným losováním všech účastníků přihlášených do této kategorie.

Své závodníky vyslaly do bojů tři kluby z České republiky – Modrá hvězda Praha, Aquaklub Liberec a KSP Pardubice. Plavci z Prahy byli nejpočetnější výpravou a zároveň tou nejúspěšnější. Mezi muži v hlavní kategorii Hvězda zvítězil v čase 6:11 min. Jan Skružný. Na druhém místě skončil Jakub Němeček z Aquaklubu Liberec v čase 6:18, třetí místo obsadil Lubomír Silný v čase 6:38 rovněž z Aquaklubu Liberec. Mezi juniory ve stejné kategorii zazářil Jakub Valníček ml. z Prahy v čase 7:43.

V kategorii Speed Becher zvítězil Radovan Silný v čase 0:39,61, druhý skončil Jan Skružný v čase 0:39,81 a třetí místo obsadil Jakub Němeček časem 0:40,59.

V ženské kategorii, kam své závodnice vyslal pouze klub Modrá hvězda Praha, se z prvenství v kategorii Hvězda radovala Vendula Resová díky času 7:29, druhá skončila Naďa Tylová (7:39) a třetí Lucie Žížalová, která se časem 8:22 stala zároveň šampionkou mezi juniorkami. V kategorii Speed Becher jako první skončila Vendula Resová v čase 0:47,45, jako druhá se umístila Eliška Šimůnková (0:50,78) a jako třetí doplavala Naďa Tylová (0:53,54).

V soutěži Dvojic s velkým náskokem zvítězilo duo Naďa Tylová-Jakub Vaníček ml. s celkovým časem 5:09. Za sebou nechali tým Eliška Šimůnková-Jan Skružný (5:49) a jako třetí skončili Martin Veselý-Michal Petránek (6:04).