Prodloužený víkend s orientačním potápěním

Liberecká Harcovská přehrada hostila od 2. do 5. července 2016 pilotní projekt pro úplné nováčky, začátečníky nebo jen zvědavce, kteří si chtěli vyzkoušet orientační potápění s cílem rozšířit řady orientačních potápěčů nebo jen rozšířit povědomí o tomto sportu. Akce se uskutečnila pod záštitou AQUA klubu Liberec, který má vynikající podmínky pro tento sport a zároveň v něm má orientace pod vodou dlouholetou tradici, a pod vedením čtyř mistrů světa Jakubem Němečkem, který byl mozkem celé akce, dvou Zuzek, Dvořákové a Štěpánkové a Ondry Kašpara, který pomáhal s technickými záležitostmi a komunikoval s klubem. S nabídkou akce byly obeslány všechny sportovní potápěčské kluby v ČR a nakonec se sešlo 10 účastníků.

Představili jsme výstroj potřebnou pro orientaci, jednotlivé disciplíny a nejnutnější pravidla, práci na suchu a přípravu závodníka před startem. Trénovali jsme v přehradě i v bazéně, kde jsme účastníky natáčeli a na základě záznamu upozorňovali na dobré příklady, případně chyby. Všem účastníkům, kterým bylo mezi 14 až 21 lety, jsme byli nápomocni radou i skutkem. Doprovázeli jsme je ve výstroji i na volné vodě a vedli je přímo při plavání. Trénovali jsme polohu ve vodě, starty, práci na tyčích, způsoby hledání kontrol. Čtyři dny plné orientačního potápění jsme uzavřeli krátkým závodem na pět kontrol s trochu pozměněnými pravidly, kdy se závodníci mohli během závodu nanejvýše dvakrát vynořit a dohledat kontrolu na hladině, ale s penalizací 30 vteřin. Na všech „nováčcích“ byla vidět ohromná snaha a zlepšení. Pokud by jejich nadšení vydrželo, a to bychom si nesmírně přáli, tak o nich jistě ještě hodně uslyšíme. Akce proběhla v dobré náladě, bez větších problémů, všem se líbila a pro obě strany (účastníky i „trenéry“) byla poučná. Nováčci ocenili naši snahu o netradiční přístup, poznali, že orientační potápění není sportem, kde vyhrává vždy nejrychlejší, ale že se v něm snoubí rychlost a dovednost ovládat přístroje (stejně například jako u biatlonu) a je to pořádná dřina. Nás to utvrdilo v tom, že jsme vykročili správným směrem a děláme dobrou věc. Už spřádáme plány na příští rok.

Závěrečný velký dík patří Lubomíru Silnému staršímu, trenéru reprezentace ČR, který nás vše naučil, všem klubovým trenérům, kteří pustili za námi do Liberce svoje ovečky, libereckému AQUA klubu nejen za poskytnutí zázemí v budově klubovny a všem, kteří nám pomohli a podpořili nás.

Za všechny organizátory Zuzka Dvořáková